Εργαλεία και συστήματα δικτυακής και κατανεμημένης μάθησης
Eγγραφή στην πλατφόρμα του GitHub μόνο με το ionio.gr email σας.
Περιεχόμενο παραδοτέων και τελικής αναφοράς
Οδηγίες για την αποστολή αναφοράς εργασίας
Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις για όλα τα μαθήματα
- Αν η απορία που έχετε δεν έχει ήδη απαντηθεί στις συχνές ερωτήσεις ή στα Github discussion του αποθετηρίου του μαθήματος και έχει να κάνει με την κατανόηση μιας συγκεκριμένης εργασίας και των παραδοτέων της, ή αφορά ένα τεχνικό ζήτημα μιας δεδομένης εργασίας θα πρέπει να ανοίγετε νέα συζήτηση ή θέμα στο αποθετήριο του κώδικα της αντίστοιχης εργασίας.
- Αν το πρόβλημα αφορά μια δεδομένη λειτουργία που υλοποιείτε μόνο εσείς, τότε στο δικό σας αποθετήριο-φορκ μπορείτε να ζητάτε την βοήθεια από κάποιο μέλος της διδακτικής ομάδας (κάνοντας mention @).
- Πριν δημιουργήσετε ένα νέο θέμα συζήτησης (new discussion) κάντε μια προσεκτική αναζήτηση στις προηγούμενες συζητήσεις.
- Αν έχετε μια πραγματικά νέα απορία τότε ανοίγετε ένα νέο θέμα συζήτησης με την σύνοψη της απορίας σας (και όχι απλά γράφοντας "απορία") και ζητάτε βοήθεια. Η σωστή διατύπωση μιας χρήσιμης ερώτησης βαθμολογείται θετικά, ενώ αρνητικά βαθμολογούνται απορίες-ερωτήσεις που απαιτούν επεξεργασία του τίτλου τους ή/και του περιεχομένου τους.
- Οι σωστές απαντήσεις στις απορίες από συμφοιτητές βαθμολογούνται θετικά και είναι μέρος της αναφοράς σας, ενώ αρνητικά βαθμολογούνται απορίες που δεν ακολουθούν τις παραπάνω οδηγίες.
Σε όλες τις περιπτώσεις που έχετε μια πραγματικά νέα απορία θα πρέπει να την διατυπώνετε με αναφορά σε ένα βασικό παράδειγμα πηγαίου κώδικα (π.χ., του κειμένου ενός παραδοτέου στο αποθετήριο σας) και όχι απλά προφορικά-γραπτά με ασαφείς περιγραφές.
- Ερωτήσεις σχετικές με τα μαθήματα και τις εργασίες που αποστέλονται με email θα αγνοούνται, καθώς τα παραπάνω θεωρούνται ύλη που πρέπει να μελετήσετε και να γνωρίζετε από την αρχή του κάθε μαθήματος, αφού παρουσιάζονται από το 1ο μάθημα και είναι πάντα διαθέσιμα εδώ.
- O καλύτερος χώρος για να πάρετε σαφή απάντηση σε ερώτημά σας είναι μέσα στην (ηλεκτρονική) τάξη ή στις περιοχές ηλεκτρονικής βοήθειας παραπάνω (github issues-discussions-comments). Καθώς έχουμε όλες αυτές τις μοντέρνες (σύγχρονες και ασύγχρονες, δια ζώσης και εξ αποστάσεως) επιλογές επικοινωνίας δεν θα χρησιμοποιούμε καθόλου το email.
- Αν έχετε στείλει ένα email και δεν έχετε λάβει απάντηση μέσα σε μια εβδομάδα, τότε το πιθανότερο είναι ότι έχετε αγνοήσει όλες τις παραπάνω οδηγίες, γιατί η ομάδα έχει στόχο να απαντάει άμεσα σε όλες τις απορίες με όλους τους τρόπους που περιγράφονται παραπάνω και για αυτό δεν απαντάει ποτέ σε email σχετικά με τα μαθήματα.
Μανούσος Καμηλάκης, Κωνσταντίνος Πατηνιώτης, Δημήτρης Ρίγγας, Κωνσταντίνος Χωριανόπουλος